VELIKONOCE


Všechny tyto věci jsem vytvořila pro velikonoční výstavu, která se konala v našem městě, za organizaci ČSŽ, takže je najdete i na stránkách www.zeny.tym.cz . Říkala jsem si, že bych přidala návody, abyste si mohli také něco takového vytvořit. Možná se z Vás o to někdo pokusí nebo alepoň zde najdete inspiraci pro další Vaše tvoření. Podrobný návod u některých z nich můžete najít v internetovém rodinném časopise FEFERON


Velikonoce Šitý košík na vajíčka
tento šitý košíček na vajíčka je ze tří kruhů. Spodní je větší o průměru 11cm a vrchní dva o něco menší - průměr 10 cm. Nevadí, když jsou všechny stejně velké. Pak je všechny obšijete po obvodu šikmým páskem.
Postup: Kruhy nejprve vezmete dva vrchní menší kruhy, rozdělíte na 6 částí a sešijete po celé délce. Pak sešité kruhy, přiložte na spodní větší, aby měly stejný střed a přišijte kruhem vel. od středu o průměru asi 3,5cm. Pak už jen na nejvrchnějším dílu ve středu každého "chlívečku" udělejte poutko a tím provlečte stuhu asi 1m dlouhou. Pak už jen stáhnout, udělat mašli a vložit nazdobená vajíčka. Ty moje jsou zdobená " košilkami na vajíčka" koupíte běžně v papírnictví. Já je dávám na vyfouklá vajíčka a to tak, že navléknu košilku na vyfouklé vajíčko a pak je chytím opatrně třeba mezi dvě lžičky a ponořím na pár vteřin do horké vody.
Velikonoční květináč Velikonoční květináč
návod na květináč - decoupage . Nazdobený květináč jsem vyplnila zelenou pěnovou hmotou na aranžování (asi do 2/3), pak jsem okraje polepila pomocí tavné pistole malými peříčky, na okraj taktéž pomocí pistole nalepila stužku a ve předu žlutou mašli. Nakonec jsem ze sysal vlákna vytvořila "hnízdečko", a dozdobila zakoupenými kuřátky a slepičkou.
kuřátka ve skořápkách Kuřátka ve skořápkách
Vajíčka jsem natřela obarveným balakrylem (možná by šlo použít i akrylové barvy nebo temperové,..), nahoře opatrně špičkou nůžek udělala vetší otvor. Do něj z trošky sysal. vlákna jsem vytvořila hnízdečko a umístila zakoupené kuřátko. Vpředu je vajíčko zdobené mašličkou z 20cm úzké stuhy a podstavec je ustřižený kousek z vnitřku rolky od toaletního papíru a potažený hedvábným papítrem ( můžete použít jakýkoli tenčí barevný i bílý papír).
Velikonoční věnec Velikonoční věnec Velikonoční věnec
Vajíčka jsou obarveny pomocí krepového papíru - krepovým papírem obalte vajíčko a mokrýma rukama přitiskněte papír k vajíčku asi takto - klikněte pro zobrazení obrázku. Po zaschnutí papír sundejte, vajíčka navlékněte na drát o síle asi 0.8 mmm ( min. je třeba 6-7 vajíček, aby šlo vytvořit kruh). Na koncíhc drátku udělejte pomocí kleští "oka" a zahačte do sebe pro vytvoření kruhu. Dozdobila jsem věnec mašličkami v barvě vajíček - na každou mašličku jsem použila 35cm stužky. Věneček můžete buď zavěsit nebo položit na nazdobený stůl o Velikonocích jako dekoraci.
slepičky Slepičky
Vyfouklé vajíčka jsem natřela obarveným Balakrylem v několika vrstvách. Ze zbytků flauše (určitě by šlo použít plsť nebo jinou pevnější látku,...). Velikost křidýlek, hřebínku a zobáčku jsem vystřihovala jak se říká "od oka" a pomocí tavné pistole nalepila na vajíčko. Vzadu jsem dozdobila barevnými peříčky a podstavec je ustřižený kousek z vnitřku rolky od toaletního papíru a potažený hedvábným papítrem ( můžete použít jakýkoli tenčí barevný i bílý papír). Očka jsou domalovány temper. barvami.
kuře - zápich Kuře - zápich
Vajíčko na kuřeti je vlastně poppmaché - což je rozmočený novinový papír v teplé vodě, následně rozmixovaný na kaši. Ze vzniklé kaše přes sítko odstraňte přebytečnou vodu. Do hmoty pak přidejte 2 lžíce klihu na dřevo nebo lepidla na tapety nebo lepidla herkules (to jsem použila já). Pak jsem z připravené hmoty vytvarovala na obyčejné dřevěné vařečce vajíčko a nechala několik dní zaschnout (3-5dní). Pak jsem vařečku i s vajíčkem natřela Balakrylem obarveným na žluto. Tavnou pistolí jsem nalepila peříčka, temper. barvami dokreslila oči, červenou pastelkou líčka a zobáček je z kousku červeného flauše. Kuře jsem nakonec dozdobila mašlí, kterou jsem pomocí tavné pistole nalepila na vajíčko.
zajíci - zápich Zajíčci - zápich podrobný návod
Na zajíčka potřebujete kousek juty, špejli, malý dřevěný korálek, zbytek lýka a malá pohyblivá očka, kousek stužky na mašličku a lepidlo Herkules. Dle předlohy (klikněte zde - předloha) si z juty vystřihněte zajíčka , vystřihněte ještě navíc čtverec z juty o velikosti zajíce (předlohy), pak zajíce z juty jsem potřela lepidlem Herkules, na plochu s lepidlem jsem přiložila špejli (aby sahala až skoro ke konci hlavy zajíce - aby se neohýbal) a přilepila na čtverec z juty. Po zaschnutí jsem dovystřihla z toho čtverce zajíce. Nakonec pomocí tavné pistlole nalepila mašličku (asi z 20cm stužky), korálkem jsem provlékla kousky lýka, a rovněž přilepila tavnou pistolí přilepila. Nakonec jen očka přilepte sekundovým nebo jiným lepidlem.
kohouti z korků Kohouti z korků podrobný návod
Z látky jsem si vystřihla pruhy o délce obvodu korku + 1,5cm na zahnutí a výšce korku + 2cm na zahnutí. Žehličkou jsem si přídavky na zahnutí zažehlila a pomocí tavné pistole pak přilepila na korek, a to tak aby látla korek obepínala. Zobáček a hřebínek jsou z červeného flauše - vždy ve dvou vrstvách - a každý kohoutek je originál, jelikož jsem stříhala bez šablony. Očka jsem domalovala temper. barvami. A hotového "kohoutka" napíchla na špejli.
hnízdečka Hnízdečka na vajíčka
Tyto hnízda na vajíčka jsou vytvořena ze sysal. vlákna, a to tak, že z pruhu vlákna jsem postupně od kraje zatáčela "jakoby do kolečka" a tím jsem vytvořila hnízdo. Dozdobila jsem jej ještě mašlí - asi ze 30cm širší stuhy.
zdobení trochu jinak Zdobení trochu jinak
Čepičky jsou pleteny na jehlicích č.3. U všech jsem začínala na 24 ok a postupně pletla střídavě hladce a obrace a to buď do čtverce (červená s třásněmi) nebo jsem oka postupně ubírala (bílá s bambulkou). Návod na bambulku najdete zde. Fialová čepička je taktéž ubírána,ale ne úplně do špičky a horní část je pak přetažená a vytváří tak "falešnou bambuli".
vajíčka - sysal Vajíčka - sysal
Jako základ je vajíčko vystřižené z papírového kartónu a ten jsem postupně omotala sysal. vláknem a zároveň zajistila omotáváním nití ve stejné barvě jako sysal. vlákno. Pokud takovou nit nenajdete pak je nejlepší mít v záloze transparentní nit, která je "neviditelná" - používám ji třeba k přišívání korálků,....
Nakonec jsem vytvořila mašličku - asi ze 30cm stužky. Část stuhy jsem tavnou pistolí nalepila na hotové potažené vajíčko a na její konec mašličku, taktéž tavnou pistolí.
vejce zdobená krajkou Vejce zdobená krajkou
Vajíčka už byla natřená na černo a tak jsem nevěděla co s nimi, napadlo mně je dozdobit úzkými stužkami, kytičkami z kytičkové stuhy,....prostě jsem nakoukla do galanterie a poohlédla se co by se mi líbilo. Tak jestli se Vám toto zdobení líbí vyrazte do galanterie a poohlédněte se tam. Jednotlivé části jsem nalepila pomocí lepidla Herkules. Nakonec jsem vajíčkem provlékla tenký háček k háčkování a pomocí něj protáhla kousek stuhy, aby se vajíčko dalo zavěsit.
Zdobená plastová vajíčka Zdobená plastová vajíčka
Zakoupená plastová vajíčka (v papírnictví) jsem polepila pomocí lepidla Herkules drobnými motivy tulipánů vystřižených z ubrousků. A postup? Nejprve si na místo kde budete chtít motiv naneste lepidlo, pak na něj ubrousek přiložte, (ale pouze vrchní potištěnou vrstvu ubrousku) a prsty nebo štětcem opatrně vyrovnejte. Nakonec pro lepší přilnutí ještě jednou potřete lepidlem.